O mnie

 

Łukasz Dragun

Nazywam się Łukasz Dragun, jestem synem Teresy i Ryszarda, mam 37 lat. Z wykształcenia jestem magistrem Stosunków Międzynarodowych o specjalności Międzynarodowa Współpraca Celna, Technikiem Spedytorem, Technikiem Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Technikiem Florystą😀. Od ponad 17 lat pracuję w logistyce. Pracowałem na stanowisku Kierownika d/s Spedycji i Obsługi Celnej, Spedytora, a obecnie pracuję w firmie logistycznej na stanowisku Koordynator ds. Transportu Kolejowego i Spraw Celnych. Od 2013 roku prowadzę własną działalność gospodarczą w zakresie ubezpieczeń, współpracując z jednym z największych zakładów ubezpieczeniowych w kraju.

Aktywnie wspieram działania Spółki dla zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej wsi Łobaczew Duży i Mały (jako przewodniczący zarządu), gdzie dzięki moim staraniom udało się pozyskać ponad 800 tysięcy złotych, a w najbliższych latach pozyska jeszcze dodatkowo 457 tysięcy złotych. Od roku 2014 dzięki zaufaniu mieszkańców Łobaczewa Dużego pełnię funkcję radnego gminy Terespol. W 2017 r. zostałem przedstawicielem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic, którego jestem jednym z założycieli. Jego działalność już po pierwszym roku została doceniona, przez Wojewodę Lubelskiego poprzez przyznanie dyplomu uznania za działania na rzecz społeczności lokalnej oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Współpracuję również z innymi organizacjami społecznymi.

Aktywnie uczestniczę w społecznym i kulturalnym życiu Naszej miejscowości i gminy. Organizowałem dla mieszkańców, festyny integracyjne, akcje krwiodawstwa, spływy kajakowe, bale andrzejkowe i sylwestrowe, rajdy rowerowe do Brześcia, kursy komputerowe, zajęcia florystyczne, spotkania tenisa stołowego, czy wycieczkę do Bazyliki w Licheniu. Przygotowywałem świetlicę do wydarzeń kościelnych, takich jak poświęcenie pokarmów wielkanocnych, poświęcenie pól. Promowałem Nasze zabytki, udało się zaprosić telewizję ogólnopolską, która przygotowała materiał filmowy o forcie w Łobaczewie. Na początku pierwszej kadencji udało mi się pozyskać ponad 4 tony jabłek, które bezpłatnie dostarczyłem do Naszych mieszkańców, w kolejnej 220 chryzantem do dekoracji obiektów sakralnych. Stworzyliśmy wraz z innymi członkami Stowarzyszenia tereny rekreacyjne przy tzw. „Żółtej Wodzie”, na których mieszkańcy w cichym, spokojnym i malowniczym miejscu mogą organizować różne imprezy i spotkania okolicznościowe. Jest to miejsce jakiego brakowało w najbliższej okolicy.

Zawsze staram się być blisko spraw mieszkańców, a każdy mieszkaniec może zwrócić się do mnie z problemem, który występuje w Naszej miejscowości, czy gminie. To dzięki m.in. moim działaniom doszło do remontu i modernizacji świetlicy oraz obniżenia kosztów wynajmu (także w innych miejscowościach), oświetlenie uliczne zostało wymienione na energooszczędne. M.in. moje działania przyczyniły się do niepodwyższenia podatków z jednoczesnym obniżeniem w niektórych pozycjach (budynki mieszkalne, garaże, stodoły, budynki inwentarskie). To dzięki radnym, którzy dbają o dobro mieszkańców zostało uchwalone zwolnienie z podatku od nieruchomości mieszkalnych. Na tym przykładzie można wskazać, że nazywana przez wójta „opozycją” grupa radnych zmusiła gminę do podejmowania większych działań na rzecz mieszkańców. Wspólnie nie pozwoliliśmy na zmianę studium uwarunkowań i planu zagospodarowania gminy. Ich zmiana doprowadziłaby do całkowitego zakazu budowy nawet chodnika, czy altanki na własnej działce, co związane było z terenami zalewowymi. Dzięki naszym działaniom mieszkańcy nadal mogą się budować, wymagana jest zgoda Wód Polskich. Zamontowane zostały progi ułatwiające przejazd przez odwodnienia i wjazd na posesje w Łobaczewie Dużym, o co zabiegałem od początku kadencji.

Do sukcesów mogę zaliczyć również wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie, że Nasza Wspólnota Gruntowa jest zarządzana prawidłowo. Sąd oddalił w całości pozew Gminy Terespol przeciwko Spółce uznając, iż zaskarżone przez nią uchwały są podjęte zgodnie z prawem, zgodnie z wolą udziałowców, a Spółka realizuje zadania społeczne zgodnie ze statutem. Minister Rolnictwa przyznał rację, że udziały, które przejęła gmina we Wspólnocie Gruntowej w rzeczywistości należą się jej udziałowcom. Sąd II instancji również potwierdził to w swoim wyroku i w tym przypadku pozew wójta gminy Terespol został oddalony.

Możecie się Państwo do mnie zwracać o pomoc na rzecz Naszej miejscowości i gminy. Jestem aktywnym radnym. O mojej skuteczności w zabieganiu o Nasze sprawy w Radzie Gminy niech świadczy fakt, że mieszkańcy innych miejscowości również zwracali się do mnie o pomoc, a ich sprawy często rozwiązywane były z pozytywnym skutkiem.

Gmina Terespol jest mi bliska ze względu na to, że tu się urodziłem, wychowałem i tu mieszkam. Sprawy mieszkańców, ich bolączki, problemy i potrzeby są mi znane, ponieważ jestem jednym z Was. Spotkania i rozmowy, które prowadziłem przez ostatnie lata z mieszkańcami Naszej gminy skłoniły mnie w 2018 do kandydowania w wyborach samorządowych na funkcję wójta gminy Terespol, aby Nasza gmina rozwijała się równomiernie dla wszystkich mieszkańców w niej zamieszkałych. Uzyskałem bardzo dobry wynik, jednak zbyt mało, aby zostać wójtem. Moim największym atutem jest to, że na gminę nie patrzę z poziomu urzędniczego fotela, a jestem zwykłym mieszkańcem żyjącym pośród Was - mieszkańcem, który zauważa i będzie zauważał problemy i potrzeby zwykłych ludzi. Wiem, że Naszym mieszkańcom zależy przede wszystkim na zrównoważonym rozwoju gminy – bez podziału miejscowości na lepsze lub gorsze. Chciałbym, aby to mieszkańcy decydowali o tym, w jaki sposób wykorzystywane będą fundusze budżetu Naszej gminy. Priorytetem są więc dla mnie konsultacje z mieszkańcami, zebrania sołeckie, aby kontakt wójta, radnych oraz sołtysów był jeszcze lepszy, aby wspólnie tworzyć gminę dla jej mieszkańców. 

Chciałbym rozwinąć strefę aktywności gospodarczej, która od lat pozostaje praktycznie w tym samym miejscu, czego przykładem jest brak wykorzystania Nowego Jedwabnego Szlaku dla rozwoju inwestycji gminy. Odwiedza Naszą gminę wiele delegacji z Chin, jednak inwestorzy kraju środka do tej pory nie zdecydowali się na inwestycje u nas. Chciałbym stworzyć taki system podatków i opłat lokalnych, aby zachęcał nowych inwestorów do inwestowania w Naszej gminie, dzięki czemu obecni mieszkańcy będą chcieli u nas pracować i żyć. Przy lepszym i bardziej efektywnym, otwartym na nowych inwestorów, zarządzaniu Nasza gmina może rozwijać się szybciej i skuteczniej.

Jednym z problemów jest brak publicznej komunikacji. Utrudnia to mieszkańcom dotarcie do urzędu, przychodni, kościoła, czy po prostu na zakupy. Chciałbym utworzyć bezpłatną komunikację gminną, a  dla  osób  starszych,  które  mają  problem z podstawowymi czynnościami życiowymi zapewnię opiekę i pomoc urzędników, nawet w zwykłych sprawach takich jak zakupy, wyjście do lekarza, czy do urzędu.

Otwarty i przyjazny urząd dla mieszkańców, tak powinien funkcjonować na terenie naszej gminy. Czas pracy urzędu i obsługa interesantów na najwyższym poziomie, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów funkcjonowania urzędu i poprawie warunków pracy urzędników, to kolejny z moich pomysłów. TO NIE GMINA JEST NAJWAŻNIEJSZA, ALE JEJ MIESZKAŃCY!, gdyż bez Państwa nie byłoby gminy. To Wy stanowicie o jej historii, tradycji i kulturze. To Wasze potrzeby budują ją i wskazują kierunek rozwoju, a także to dzięki Wam inwestorzy mogą rozwijać się na jej obszarze. 

Aktywni mieszkańcy stanowią nieocenione źródło wiedzy niezbędnej do podejmowania decyzji i zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej. Stąd też chciałbym, aby w Naszej gminie działały rada seniorów, młodzieżowa rada gminy, które będą inspiracją do działań. Chciałbym również, aby utworzony został budżet obywatelski i będę zabiegał o przywrócenie funduszu sołeckiego, aby każda miejscowość mogła zgłaszać swoje pomysły. W naszej gminie powinien funkcjonować program dla  stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich oraz organizacji nieformalnych, na bazie rządowej propozycji programu „5000+ dla kół gospodyń wiejskich”, aby wesprzeć te organizacje w prospołecznej działalności. 

Wbrew powszechnej opinii infrastruktura drogowa i społeczna nadal wymaga poprawy. Wiele dróg potrzebuje remontu, naprawy, czy ponownego wytyczenia, nawet drogi polne należy naprawić i wiem, że te tematy są dla Państwa istotne. Istniejące place zabaw w sporej części wymagają modernizacji i rozbudowy. Świetlice powinny być dla mieszkańców, więc chciałbym, aby tętniły one życiem i należy dążyć do organizacji zajęć świetlicowych dla różnych grup wiekowych. Budynki i tereny PKP, które niszczeją i są niewykorzystywane powinny być nabyte na potrzeby gminy i poszczególnych miejscowości. 

Nasza gmina posiada wiele walorów turystycznych, które do tej pory nie były wykorzystywane. Rzeki Bug, Krzna, Czapelka mogą być wykorzystywane do turystyki wodnej, forty Twierdzy Brzeskiej - do zwiedzania, jako zabytki architektury wojennej, a piękna przyroda i czyste powietrze Szwajcarii Podlaskiej oraz malownicze tereny innych miejscowości – jako miejsca wypoczynku dla turystów z różnych krańców świata. Ważnym aspektem turystyki są ścieżki piesze i rowerowe. Obecnie w gminie nie ma  połączonego systemu ścieżek, po których bezpiecznie oraz wygodnie można byłoby poruszać się. Należy uzupełnić braki w tym elemencie infrastruktury i poprawić jej komfort. 

Ważne są również środki w budżecie na bezpłatne gabinety stomatologiczne w szkołach.

W wielu publikacjach i artykułach Nasza gmina jest wskazywana jako gmina ekologiczna. Objeżdżając gminę można zauważyć wiele zabudowań z zadaszeniem z trującego azbestu. Dotychczas proponowane programy skupiały się tylko na pomocy w utylizacji, a nie pomagały w rzeczywistej wymianie dachów. Powinno poszukiwać programów wspierających modernizację zadaszenia, aby mieszkańcy otrzymali środki na nowe pokrycia dachowe. Ważną z punktu widzenia ekologii inwestycją są odnawialne źródła energii w tym m.in. pompy ciepła, fotowoltaika. Okoliczne gminy aktywnie pozyskują na ten cel środki zewnętrzne.

Mając na względzie rozwój naszej gminy, dobro każdej miejscowości moja aktywność społeczna cechuje się tym, że jestem radnym aktywnym przez całą kadencję, a nie tylko w ostatnim roku jak postępują inni. Mam nadzieję, że pozytywnie oceniają Państwo moje dotychczasowe działania i w związku z tym proszę Państwa, Państwa rodziny i znajomych o wspieranie mnie w działaniach.

Staram się uczciwie i rzetelnie wypełniać publiczne obowiązki reprezentując wszystkich mieszkańców, ponieważ dobro mieszkańców jest dla mnie celem nadrzędnym.